KAPVERDY
Kapverdy jsou souostroví vulkanického původu vzálené asi 570 kilometrů od pobřeží západní Afriky v Atlantiku. Místo, kde se potkávají tropické vody je skvělé pro začátečníky i ostřílené matadory. Potápění je tu sice teprve v plenkách, ale překrásný podvodní život je zárukou, že se Kapverdy brzy dostanou mezi nejoblíbenější potápěčské destinace světa.
Potápění
Fascinující je tu obrovská různorodost prostředí. Čekává vás tu vše od měsíční krajiny, na které se vegetace objevuje jen v malých ostrůvcích, po luxusní tropické kouty bujné zeleně, Verde totiž znamená „zelený“. Podmořský svět je bohatý na korály a život. Sám legendární Jacques Cousteau nazval Kapverdy Edenem afrického pobřeží.
Potápění z lodi má tu obrovskou výhodu, že se můžete s kapitánem domluvit na naprosto individuálním programu. Chcete se potápět na pohodu dvakrát denně, nebo naopak toužíte po jednom ponoru za druhém? Na lodi je to jenom na vás. Stejně tak místa ponorů si můžete v rámci možností zvolit sami.
Cena zájezdu zahrnuje pět dní potápěčského programu:
- počet ponorů si volíte sami
- možnost nočních ponorů
Potápění na kapverdách znamená objevování unikátního a různorodého tropického života. Narazíte tu na hejna ryb, ale i manty v otevřeném moři nebo plující elegantně kolem bohatých korálů. Běžné jsou tu stěny vulkanického původu nebo homole plazící se líně kolem místních vraků.
V zimě se tu příležitostně objevují vorvani obrovští, na své pravidelné migrační cestě. Ale třeba manty, murény, želvy a žraloci, plejtváci a letuchy se tu zdržují po celý rok. V létě je na Kapverdách sezóna želv, které můžete spatřit nejen ve vodě, ale i na plážích, kde kladou vajíčka. Náročnější potápěče uspokojí Kapverdy také svými jeskyněmi, hlubokými stěnami a vraky.
V obasti neexistuje období dešťů, potápět se tu tedy dá celý rok. Kapverdy jsou ale dokonalým místem i pro jiné vodní sporty nebo úžasnou dovolenou. Teploty vody se tu pohybují mezi 19 a 27 °C, využijete tu jak 3 mm, tak 5 mm oblek, záleží na sezóně a lokalitě.
Potápěčské lokality:
Potápět se dá na třech z deseti ostrovů, celkem na 25 místech, jejich množství se ale neustále rozšiřuje. Nejjižnější ostrov Boa Vista je turisty relativně nepolíbený, ostrov Santiago je nejznámější pro své vraky, narazit tu můžete na 14 potopených lodí.
Choclasse
hloubka: 14 – 30 m
Překrásné místo vzdálené asi 3 km od pobřeží ostrova Santa Maria. Jde o plato ověšené žlutými polypy obklopenými hejny ryb. Proplouvají tudy i tuňáci, plachetníci a žraloci.
vrak Santo Antao
hloubka: 11 m
Vrak dlouhý 45 metrů se potopil v roce 1966. Dnes se kolem něj potulují murény, rejnoci a překrásně barevná hejna ryb. Jen je potřeba mít na paměti, že vzhledem k malé hloubce se tu může rychle měnit viditelnost pod vodou.
Cavala
hloubka: 25 – 40 m
Pro zkušenější potápěče je na Kapverdách lákavá Cavala, kde na ně téměř s jistotou čekají manty a rejnoci všech druhů a barev.
vrak Kwarcit
hloubka: 28 m
Objevovat 50 metrů dlouhou ruskou rybářskou loď můžete na Kapverdách v doprovodu nejrůznějších ryb, rejnoků, obrovských humrů a ropušnice.
Trés Groutas
hloubka: 9 – 18 m
Parádní ponor pro začátečníky. Překrásné místo láká na malý korál a tři jeskyně asi 30 metrů daleko od sebe. Všude kolem jsou žluté polypy a měkké korály.
Pontinha
hloubka: 15 – 20 m
Pontinha je místo plné převisů a korálů. Zahlédnout tu můžete humry, murény i kraby.
Algodoeiro
hloubka: 22 m
Skalnatá útesová stěna je plná štěrbin a převisů, ve kterých se prohánějí hejna ryb, ale i murény. Při troše štěstí se tu dá narazit na želvu nebo žraloka.
Morrinho das Pedras
hloubka: 30 m
Tři věže vystupující z otevřeného moře jsou relativně malým potápěčským místem, ale s až neuvěřitelně krásnými korály a rybami. Daní za nedotčenou nádheru tu mohou být silné proudy, místo je proto vhodné pouze pro zkušené potápěče.
Ilhéu
hloubka: 21 m
Za návštěvu stojí i podvodní skalnatá formace, která se nachází asi 40 minut plavby od pobřeží. Díky spoustě převisů a průplavů si tu užijete nezapomenutelné potápění.
Palmeira I
hloubka: 18 – 21 m
Jeskyně se vchodem v hloubce 18 metrů je plná měkkých korálů a žlutých polypů, je ale poměrně úzká, budete proto potřebovat perfektní vyvážení, abyste nerozkopali písek na dně. Hodně štěstí!
Buracona
hloubka: 26 m
Další jeskyně, která je asi nejpopulárnějším potápěčským místem ostrova Sal. Vstup do ní je v hloubce 26 metrů a dlouhou chodbou se dostanete do sedmimetrové katedrály. Překrásné je tu světlo pronikající do jeskyně a osvětlující ji vevnitř.
Regona
Labyrint jeskyní uspořádaných do tvaru podkovy propojené tunely vedoucími do otevřeného moře je obydlený spoustou velkých ryb.
Champignon
hloubka: 14 m
Další stěna kousek od ostrova Dumas nabízí příležitostně viditelnost až 70 metrů a téměř s jistotou tu narazíte na želvy, rejnoky a žraloky.
Potápěčské kurzy:
OWD kurz – Základní potápěčský kurz
- Po domluvě předem
- Cena: 8 500 Kč
Druhá polovina OWD kurzu (referral)
- Po domluvě předem.
- Cena: 4 000 Kč
AOWD – Navazující kurz
- Po domluvě předem
- Cena: 4 500 Kč
Ubytování na lodi
Dovolená na lodi poskytuje luxus naprostého soukromí a klidu. Spí se ve dvoulůžkových kajutách, k dispozici vám je kuchyňka, společenská místnost a venkovní posezení.
Popis ubytování v kajutách:
- dvoulůžkové kajuty
- vlastní sociální zařízení se sprchou (sprcha s teplou sladkou vodou, splachovací toaleta)
- skříňky na uložení věcí
- deky, polštáře i povlečení
Možnost připlatit si kotvení v přístavu na noc. Cena se liší podle lokality.
Stravování:
- vlastní
- možnost zastavovat na nákupy či návštěvu restaurace u pobřeží
Vybavení kuchyňky:
- vařič
- lednice
- dřez s pitnou vodou
- venkovní gril na zádi lodi
Vaření na lodi je součástí vašeho zážitku a zajišťujete si ho sami, to si totiž prostě musíte vyzkoušet. Ideální je rozdělení služeb v celé partě losováním dvojic, pak vznikají hodně vtipné kombinace a pokrmy.
Další vybavení lodi:
- krytý salonek s panoramatickým výhledem
- venkovní posezení
- zásuvky na 220 V
Další informace
Chcete si s partou přátel či s rodinou užít ničím nerušenou dovolenou na soukromé lodi? Vyrážet na výlety, z kajuty skočit ráno přímo do moře, užít si párty na lodi či na pláži až do ranních hodin nebo naopak dlouhé hodiny relaxovat a opalovat se v síti na širém moři daleko od civilizace a všedních starostí? Pak je pro vás dovolená na katamaránu Valhala splněným snem.
Na palubě vás bude čekat zkušený kapitán, který vám bude po celou dobu plně k dispozici. Přímo s ním si domluvíte podrobnosti k trase plavby. Rád s vámi dopluje kamkoli budete chtít, bude-li to jen trochu možné a doporučí vám nejzajímavější místa k navštívení. Na souši bude vaším průvodcem.
K dispozici vám bude vybavení na šnorchlování. Pro milovníky adrenalinu je na palubě lodi k dispozici subwing na blbnutí ve vodě. Jako praví mořeplavci zažijete i plachtění ve větru a kdo by se chtěl na chvíli stát kapitánem Valhaly, dostane rychlokurz a bude si moct vyzkoušet kormidlování na vlastní kůži.
Po celou dobu vám bude k dispozici člun, na kterém můžete sami nebo s kapitánem vyrazit na menší výlet, na romantickou pláž, projít se po tiché zátoce nebo vyrazit za nočním životem na některém z ostrovů.
Na dovolené na lodi si sami vybíráte pláže, výlety i zážitky. Výhled z kajuty se nikdy neokouká, protože jste každou chvíli jinde, přesně tam, kde sami chcete být.
Pronájem lodi
Loď je v českém vlastnictví a pluje pod českou vlajkou. Katamarán si můžete pronajmout na dovolenou, pracovně pro teambuilding, školení, případně jako dopravní prostředek, například pro natáčení firemní reklamy nebo pro cestu za obchodem.
Děti a senioři
Katamarán je bezpečný i pro dovolenou s malými dětmi (bez spodní hranice věku, máme vlastní zkušenost s dvěma a tříletými dětmi).
Nebojte se tedy vzít děti, uvidíte, že si to na lodi užijí, přitom děti do 5 let, cestující v kabině s dospělými, jedou při pronájmu kajuty zdarma! Pro neposedy nainstalujeme i bezpečnostní sítě. Malé děti málokdy trpí mořskou nemocí, houpání je častěji jen uspí. Kajuty a celá loď jsou tak pohodlné, že si plavbu a dovolenou užijí i dříve narození.
Jeli s námi senioři, kterým bylo hodně přes sedmdesát let, a nejen že vše bez problémů zvládli, ale vyloženě si pobyt užívali.
Informace pro nezkušené
Chystáte se na loď poprvé a netušíte, co si vzít s sebou, na co se připravit a jak se bránit nevolnosti? Stačí vědět pár základních informací a zažijete jednu z nejlepších dovolených svého života.
Co s sebou
Na katamarán nepotřebujete zvláštní vybavení ani oblečení. Stačí běžné letní věci a oblečení pro další aktivity, kterým se budete věnovat. Doporučujeme věci sbalit do sportovní tašky bez pevného dna, ušetříte si místo v kajutě, kde by vám mohl pevný kufr překážet.
Obuv
Po palubě se budete povinně pohybovat bosí, takže jachtařskou obuv nepotřebujete. Vemte si sebou letní lehkou obuv pro pohyb po pevnině, případně trekkingovou obuv na náročnější výlety.
Oblečení
Základem jsou trička a šortky, na pevninu případně doplněné o letní šaty nebo dlouhé kalhoty. V Karibiku si na formálnost většinou nepotrpí, ale výjimečně (v některých restauracích, podnicích, kostelech) jsou dlouhé kalhoty považovány za slušnost. Lehká nepromokavá bunda se vám může hodit ve vyšších nadmořských výškách a v deštných pralesech, výjimečně na lodi při dešťové přeháňce, obojí ale platí více pro zájezdy mimo hlavní sezónu, která je od prosince do května.
Doplňky
Nezapomeňte na sluneční brýle, pokrývku hlavy, opalovací krémy s vyšším faktorem, plavky, ploutve, potápěčskou masku a samozřejmě dostatečné množství léků, které běžně užíváte.
Fotoaparáty s dostatečnou kapacitou paměťových karet, mobily, případně notebooky – na lodi je možno vše dobíjet na 220V, internet je k dispozici v přístavech, většinou za poplatek, některých restauracích a kavárnách.
Celá oblast plavby je pokryta GSM signálem pro mobilní telefony.
Potápěčské vybavení
Potápěči si přivezou svou výstroj. Závaží a láhve zajistíme, celou výstroj je možno samozřejmě kompletně zapůjčit v místních potápěčských centrech.
Mořská nemoc na jachtě
Někteří námořníci prohlašují, že mořskou nemocí netrpí nikdy. Potíže s ní však měli i admirál Horatio Nelson, vědec Charles Darwin nebo římský císař Julius Caesar a mnoho dalších významných mořeplavců. Uběhlo několik století a lidé se s ní na moři potýkají dodnes. Mořská nemoc je způsobena houpavým pohybem lodi, který naruší funkci rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu. Přibližně po 3 dnech plavby na moři se tato funkce sama upraví, rovnovážné ústrojí pohyby lodi vyrovná a potíže odezní. Pokud plavbu přerušíte na několik dnů, může k rozvoji mořské nemoci dojít znovu po nalodění. Pro dvoutýdenní nebo kratší plavbu na dovolené není tato informace nijak uklidňující.
Naštěstí bylo v posledních desetiletích vynalezeno několik prostředků, které dokážou vzniku mořské nemoci účinně zabránit.
Použití jakéhokoliv preventivního prostředku poté, co mořská nemoc již vznikla, je neúčinné a zbytečné. Pokud víte, že mořskou nemocí trpíte nebo jste nikdy na jachtě na moři nebyli, užijte preventivní prostředek několik hodin před vyplutím. Je to lepší, než potom litovat, že si nemůžete plavbu užít. Jakmile začnete cítit, že se vaše tváře barví do zelena, je už určitě pozdě.
Preventivních prostředků a postupů existuje několik, pro nováčky to bude trošku systém pokus-omyl, ale některý z nich u vás určitě zabere.
Dieta
Již den před vyplutím jezte raději jen lehká jídla – tedy nic ostrého, kyselého nebo tučného. Nepřehánějte to s množstvím jídla a alkoholu. V boji proti mořské nemoci je údajně velmi účinný zázvor.
Náplast se skopolaminem
V současnosti ve světě nejpopulárnější prostředek. V zahraničí lze náplast získat pouze na lékařský předpis, u nás není bohužel toto léčivo registrováno. Náplast se aplikuje za ucho cca 4 hodiny před vyplutím a vymění se po 72 hodinách, pokud je to ještě třeba. Skopolamin se vstřebává kůží. Nežádoucím účinkem může být sucho v ústech a zastřené vidění.
Tablety a žvýkačky
Z u nás dostupných léků jsou nejvíce doporučovanými tabletami Kinedryl, Medrin (Rp.), nebo cinnarizin, tedy Cinarizin(Rp.), Cinnabene(Rp.) nebo Stugeron(Rp.) Cinnarizin je údajně tajná zbraň mořských vlků proti mořské nemoci. Můžete vyzkoušet žvýkačky Travel-Gum. Vždy je nutné pamatovat na to, že účinek léku nabíhá asi do 1 hodiny a proto je nutné jej vzít s patřičným předstihem. V případě již nastoupených závratí a zvracení může pomoci Diazepam.
Každé léčivo má svá omezení a nežádoucí účinky, proto vždy důkladně čtěte příbalový leták nebo ještě lépe se poraďte se svým lékařem, čemuž se naštěstí nevyhnete u léčiv na lékařský předpis (označujeme je Rp.).
Akupresurní náramky
Lze je vyzkoušet – skutečně jsou známy případy, kdy pomohly. Nasadíte si na každé zápěstí jeden náramek a nesundáte je po celou dobu plavby. Další varianty jsou v kombinaci s magnetem nebo elektronickým zařízením.
Homeopatika
Na trhu jsou dostupná homeopatika s velmi slibnými názvy, jako „Trip Ease“, „Sea Sick Oral Spray“, „On The Move“. Látky pak Cocculus, Tabacum, a Petroleum . Jste-li příznivcem této odnože alternativní medicíny, ptejte se svého homeopata nebo lékárníka na přípravky u něj dostupné. Mnohým lidem údajně homeopatika pomohla.
Preventivní a ulevující postupy na lodi:
- Zdržujte se na zádi lodi (u nás společenský salón) a sledujte stabilní objekt v dálce nebo horizont
- Poslouchejte hudbu nebo konverzujte, abyste odvedli pozornost od vašich pocitů
- Jezte slané sušenky po malých porcích
- Pokud můžete, lehněte si a zavřete oči
- Dostaňte se do vody, kdykoliv to půjde
- Přírodním prostředkem proti zvracení a nevolnosti je zázvor. Pijte zázvorové pivo, čaj, colu nebo jiné nápoje. Můžete jíst i čerstvý zázvor nebo cukrovinu se zázvorem.
- Šálek silné kávy
- Olivy, citron, sycené nápoje
Co byste dělat neměli:
- Číst nebo sledovat televizi
- Pít velké porce vody nebo nápojů. Pijte po menších dávkách v pravidelných intervalech
- Dívat se za záď lodi. Neplatí to ovšem v případě, kdy jen za zádí je vidět pevnina.